Wiata garażowa do samodzielnego montażu? Zobacz jak zrobić to krok po kroku
Planujesz sam postawić wiatę garażową? Przeczytaj, jak to zrobić krok po kroku.
Wiata garażowa, czyli carport to coraz bardziej popularna alternatywa dla tradycyjnego garażu. Oferuje osłonę dla Twojego samochodu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, spadającymi gałęziami i szyszkami. Wiata garażowa może być otwarta po bokach lub zabudowana. Doskonale sprawdzi się na działce przy letnim domu.
Na rynku dostępne są oczywiście różne gotowe rozwiązania, które możesz dostosować do Twoich potrzeb. Z całą pewnością jednak warto rozważyć samodzielne wykonanie wiaty garażowej. Nie jest to skomplikowane przedsięwzięcie, a pozwoli Ci uzyskać wiatę, która spełni Twoje wymagania. Zarówno co do kosztów, jak i wykorzystania przestrzeni. Z przyjemnością przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku.
Wiata garażowa – lokalizacja
Podstawą jest właściwa lokalizacja. Wybierz miejsce, do którego łatwo Ci będzie dojechać samochodem. Ważne jest również, żeby jej lokalizacja nie utrudniła Ci konstrukcji. Upewnij się, że nie znajdą się pod nią instalacje, do których będzie trudno się dostać, lub które możesz uszkodzić. Weź pod uwagę także walory estetyczne: niech wiata nie przesłoni Ci widoku.
Zrób projekt wiaty
Projekt to podstawa. Nie musi być bardzo rozbudowany, ale powinien obejmować wymiary, lokalizację, materiały itd. Bardzo istotna na tym etapie jest również decyzja, czy wiata będzie wolnostojąca, czy przyścienna. Projekt pomoże Ci wycenić całość przedsięwzięcia i uchroni Cię przed błędami.
Wybór materiałów do budowy wiaty garażowej
Wiata garażowa może być wykonana z różnorakich materiałów. Najpopularniejsze to drewno, stal czy aluminium. Wiaty stalowe są trwałe, mocne i odporne na silne działanie wiatru, ale muszą być zabezpieczone przed korozją. Trudniej je wykonać samemu bez doświadczenia i umiejętności. Wiaty aluminiowe są znacznie lżejsze, ale także wytrzymałe. I nie musisz martwić się o ich pielęgnację antykorozyjną. Są jednak droższe. Najpopularniejszym materiałem na wiaty samochodowe jest drewno. Wyglądają estetycznie i pasują niemal do każdego stylu budynku. Wiaty drewniane są znacznie łatwiejsze do samodzielnego wykonania. Plusem jest również relatywnie niski koszt.
Przygotuj działkę pod wiatę garażową
Przygotuj podłoże pod wiatę. Powinno ono być utwardzone. Wybierz rodzaj utwardzenia: na przykład żwir, kostkę lub betonowe płyty ażurowe. Możesz również zrezygnować z całościowego utwardzenia, a jedynie wziąć pod uwagę dwa pasy na rozstaw kół pojazdu. Pamiętaj również o tym, że teren pod wiatą powinien mieć ukształtowany spadek w kierunku wjazdu, który zapobiegnie gromadzeniu się wody.
Wykonaj fundamenty pod wiatę
Podłoże pod wiatę musi być stabilne i równo wypoziomowane. Nie powinno być podatne na odkształcenia. Świetnie jako baza sprawdzą się płyty i wylewki betonowe. Fundament pod konstrukcję wiaty drewnianej najczęściej wykonuje się w formie stóp betonowych wylewanych bezpośrednio w gruncie. Odpowiadają one za stabilność i sztywność całej planowanej konstrukcji. W ich podstawie wykonane są otwory ułatwiające przytwierdzenie ich do podłoża.
Ustawiając na nich stopy montażowe, pozostaje Ci odrysowanie otworów i zaznaczenie miejsc do wiercenia. W wykonanych otworach osadzasz odpowiednio dobrane kołki montażowe. Stopy montażowe z podłożem skręcasz za pomocą śrub, najlepiej z podkładkami, zapewniającymi jeszcze lepiej rozkładający się docisk. Dopiero do tak zamontowanych stóp możesz już przytwierdzać kolejne elementy konstrukcyjne.
Budowa ramy konstrukcji nośnej carportu
Zmierz i przytnij elementy tak, by pasowały do projektu. Poszczególne części ramy montuj do słupów w stopach montażowych. Elementy łącz ze sobą za pomocą złączy ciesielskich lub łączników stalowych. Przy montażu poziomych belek warto zastosować zastrzały, które pozwolą zwiększyć wytrzymałość konstrukcji.
Zrób więźbę dachową i pokrycie dachu
Dach również możesz wykonać na kilka różnych sposobów. Jeśli chcesz, żeby chronił samochód przed opadami, musi mieć odpowiedni spadek i odprowadzenie wody. Wybierz sposób zadaszenia. Możesz zastosować wiele rodzajów pokrycia dachu. My polecamy nasze Skossy. Aluminiowe lub drewniane ukośne listwy będą świetnie wyglądać i będą wystarczająco chronić Twój samochód przed różnymi warunkami pogodowymi.
Wykonaj ściany boczne wiaty na samochód
Jak już wcześniej powiedzieliśmy, Twoja wiata może stać na samych słupach i nie posiadać ścianek. Może również być zabudowana. Jeśli zdecydujesz się na zabudowę boków Twojej wiaty, rozważ rozwiązania, które są lekkie i estetyczne. To sprawi, że wiata nie zdominuje całego terenu i będzie ciekawym elementem ogrodu. Tu również polecamy Skossy — ukośny montaż pięknych drewnianych lub aluminiowych listw. Nowoczesny i w stylu skandynawskiego minimalizmu. A także trwały i błyskawiczny w samodzielnym montażu.
Budowanie wiaty – podsumowanie
Samodzielna budowa wiaty na Twojej działce to bardzo dobre, oszczędne rozwiązanie. Pamiętaj o właściwym przygotowaniu terenu i dobrym projekcie oraz zaplanowaniu poszczególnych działań.